Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

 

Zabudowy gips karton

Płyty gipsowo-kartonowe wymyślono na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Nowy produkt w postaci gipsu wprasowywanego między warstwy papieru zyskał ogromną popularność w czasach II wojny światowej. Dzisiaj tak zwane suche tynki są świetną alternatywą dla tradycyjnych technik budowlanych. Stosuje się je do wznoszenia ścianek działowych, wykańczania sufitów, poddaszy oraz innych typów zabudowy gips-karton. Stanowią też kluczowy materiał wykończeniowy w cieszących się coraz większym uznaniem (również w Lublinie) domach o konstrukcji szkieletowej.

 

Zabudowa gips kartonNiewątpliwą zaletą rozwiązań tego typu jest łatwa obróbka i niezbyt skomplikowany montaż. Jednak nie łudźmy się, że konstrukcję z okładzin wykonamy sami. Do tego typu prac potrzebna jest nie tylko niezwykła staranność i umiejętności, ale też wiedza. Chociaż płyty od razu tworzą gładkie powierzchnie, które właściwie z marszu można wytapetować, pomalować albo wyłożyć płytkami, to jednak podczas montażu wymagają dokładności i uwagi. Zabudowy gips-karton uwidocznią wszystkie niedociągnięcia i błędy nieudolnego wykończeniowca, dlatego prace warto zlecić doświadczonemu fachowcowi (takich znajdziecie w firmie MGB Komplex – wykonujemy też ocieplenia poddaszy, Lublin – lubelskie).

 

Płyty gipsowo-kartonowe mają gipsowy rdzeń oklejony z obu stron kartonem, który nadaje elastyczność, a jednocześnie je wzmacnia. Zazwyczaj ich długość wynosi 250 cm, szerokość 120 cm, a grubość 12,5 mm. Standardowym rodzajem płyt jest typ A w kolorze białym lub szarym. Takie okładziny nadają się do układania w pomieszczeniach suchych. Przy zbyt dużej wilgotności wypaczają się i pęcznieją. W sprzedaży są jednak również płyty specjalnie wzmocnione i zaimpregnowane przed wpływem wody i ognia.

 

Suche tynki są rozwiązaniem o tyle wygodnym, że nie wymagają przeprowadzania żadnych prac mokrych. Doskonale tuszują wszelkie nierówności i niedoskonałości ścian. Można pod nimi ukryć kable i przewody elektryczne, a w przypadku uszkodzenia płytę daje się łatwo wymienić na nową. Zabudowy gips-karton idealnie sprawdzają się do wykańczania skosów na poddaszach, można z nich również tworzyć łuki, co jest dość trudne w przypadku tynków tradycyjnych.